Tavolina Qelqi: 8 Arsye pse Zgjidhni Qelqin

  • 01/03/2022

8 arsye pse duhet të preferoni xhamin si material për tavolinën tuaj.

Xhami konsiderohet nga të gjithë prodhuesit e tavolinave si materiali më modern që mund të përdoret, kjo për faktin se në imagjinatën kolektive, kur mendojmë për një tavolinë, imagjinojmë atë prej druri ose hekuri të farkëtuar. ose në gur, të gjithë elementët e fortë dhe të fortë; ndërsa tavolinat e qelqit imagjinohen si tavolina delikate, pothuajse për t'u ekspozuar, të vështira për t'u pozicionuar si tavolina kuzhine apo ngrënie dhe për këtë arsye të përdorshme çdo ditë... kjo mënyrë për të parë xhamin si materialin kryesor të një tavoline është krejtësisht e gabuar.

Falë teknologjive moderne dhe proceseve të ndryshme, qelqi nuk ka më asgjë për të dërguar për sa i përket qëndrueshmërisë dhe qëndrueshmërisë me kalimin e kohësme ato të paraardhësve, duke ju lejuar të arredoni çdo lloj hapësire në shtëpi, nga dhoma e ndenjes në kuzhinë; do të mund të shijoni transparencën dhe lehtësinë vizuale të xhamit, sidomos kur bëhet fjalë për tavolinat, eleganca dhe maturia e këtij materiali është e pashoqe dhe kjo pavarësisht llojit të tavolinës për të cilën po flasim, duke kaluar edhe nëpër tavolina dhe kafe. tabelat. dhome ndenieje.
Pavarësisht nga forma, madhësia, estetika dhe veçoritë që karakterizojnë çdo model, në parim, një tavolinë qelqi është ende në gjendje të përshtatet në mënyrë të përsosur me përdorime të shumta dhe të përshtatet në mënyrë të përkryer me çdo lloj ambienti, pavarësisht nga stili i arredimit që e karakterizon: padyshim në varësi të Në këtë rast do të zgjedhim lloje krejtësisht të ndryshme tavolinash, por të bashkuara sërish nga prania e xhamit.

Karakteristika  kryesore e tavolinave prej qelqi apo kristali, që bën që ato të vlerësohen veçanërisht, është pikërisht transparenca, e cila reflekton dritën duke krijuar efekte të këndshme dhe kontraste që e bëjnë gjithçka më të ndritshme: sot ne fokusohemi shumë në këtë gjë, edhe për shkak të arredimit transparent.mos e rëndoni hapësirën, por lini më shumë hapësirë ​​dhomave, pothuajse duke u prirur të zhduken dhe duke u futur si prani jashtëzakonisht diskrete.

Koleksioni Viadurini ofron modele të ndryshme tavolinash xhami dhe kombinime të sipërme dhe bazamentesh, të disponueshme në materiale, ngjyra, forma dhe madhësi të ndryshme.


1 – Pse të zgjidhni xhami për tavolinat e ngrënies

Një tavolinë qelqi ka karakteristikën e të qenit i gjithanshëm dhe lehtësisht i adaptueshëm për çdo lloj mobilie. Një tavolinë qelqi me dizajn është një mobilie që do ta bëjë çdo ambient të sofistikuar, por në të njëjtën kohë modern. Për më tepër, transparenca, reflektimi i dritës dhe projeksionet e ngjyrave me një efekt prizmatik e bëjnë tryezën protagonisten kryesore të ambientit. Së fundi, një tavolinë xhami është e qëndrueshme dhe rezistente ndaj goditjeve, nuk dëmtohet nga nxehtësia dhe nuk gërvishtet lehtë në krahasim me një tavolinë druri më delikate.

2 - Një tavolinë xhami është gjithashtu e përshtatshme për kuzhinë

Vendosja e një tavoline xhami në kuzhinë mund të jetë një zgjedhje optimale, veçanërisht nëse është një dhomë ndenjeje. Dyshimi që shumëkush shtron për të ka të bëjë mbi të gjitha me pastërtinë, duke pasur parasysh vendndodhjen e tij. Xhami ka një veçori unike që e dallon atë nga metali, druri apo qeramika, që është se mund të pastrohet në mënyrë të përsëritur me çdo detergjent, madje edhe shumë agresiv, gjë që e bën atë absolutisht steril nga pikëpamja higjienike.

3 - Forma e tavolinës së xhamit: drejtkëndëshe ose e rrumbullakët

Duke u nisur nga fakti se forma është e lidhur ngushtë me llojin e mjedisit në të cilin dëshironi të futni tabelën dhe për këtë arsye lidhet me hapësirën që keni në dispozicion.
Në përgjithësi, një tryezë e rrumbullakët mund të vendoset në një dhomë më të vogël. Karakteristika e të qenit të rrumbullakët, në fakt, i jep harmoni mjedisit dhe ai do të jetë optikisht më i madh. Përkundrazi, një tavolinë xhami drejtkëndëshe është më e përshtatshme për një hapësirë ​​të madhe, ku mund të gjejë vendin e duhur për t'u përmirësuar në maksimum.
Këto janë vetëm ide që nuk duhen ndjekur domosdoshmërisht, por mund të themi me siguri se forma nuk ndryshon absolutisht asgjë në karakteristikat e tabelës.

4 - Kombinime stilesh me një tavolinë xhami

Zakonisht një tavolinë xhami vendoset ose shoqërohet me një mobilje moderne dhe bashkëkohore, por shkathtësia e saj e njohur e bën atë të kombinueshme me çdo lloj stili. Ai i jep mjedisit një atmosferë të rafinuar dhe unike, duke ju lejuar të luani optikisht me kontrastet e dritave dhe ngjyrave. Mundohuni ta vendosni në një ambient ndenjeje me një shije klasike, do t'i japë të gjitha mobiljeve atë prekjen shik. Ose provoni ta kombinoni me materiale të tjera për të zbutur efektin ultramodern.
Në praktikë, duke qenë transparent është si një sfungjer stilesh, pasqyron stilin që e rrethon, duke e bërë atë në mënyrë të përkryer të adaptueshme.

5 - Tavolinë në xhami tepër të pastër ose të tymosur

Zgjedhja e një xhami tepër të pastër ose të tymosur varet si nga shija personale ashtu edhe nga lloji i mobiljeve, sepse të dy ngjyrat mund të përshtaten me çdo kontekst dizajni. Një aspekt që duhet marrë në konsideratë mund të jetë shkalla e ndriçimit në mjedis. Nëse dhoma është e vogël dhe e errët, preferohet të zgjidhni një tavolinë xhami tepër të pastër, përkundrazi nëse dhoma është e madhe dhe e ndritshme, zgjedhja mund të bjerë në një tavolinë xhami të tymosur.

6 - Siguria e të pasurit një tavolinë xhami

Ka disa teknologji që e bëjnë xhamin rezistent dhe të sigurt edhe më shumë se materialet e tjera. Kalitja është një proces që rrit rezistencën ndaj goditjes dhe nxehtësisë me pesë herë, në krahasim me xhamin e zakonshëm.
Shtresëzimi ose petëzimi është një proces që përfshin futjen e një filmi shumë të hollë plastik midis 2 pllakave të qelqit. Në këtë mënyrë xhami është më rezistent dhe në rast thyerjeje, copat e xhamit mbeten të ngjitura duke shmangur shpërndarjen dhe lëndimin e njerëzve. Për më tepër, tavolinat e përzgjedhura nga Viadurini janë projektuar duke përdorur fletë xhami të trashë, nga 12 deri në 20 milimetra, të cilat ofrojnë rezistencë shumë të lartë strukturore.

7 - Tavolinat prej xhami bëhen më të gjata

Në koleksionin Viadurini ka modele tavolinash xhami të zgjatshme, si dhe ato prej druri apo metali. Në fakt, shumë shpesh mendojmë se tavolinat prej xhami nuk janë të përshtatshme për t'u shtrirë sepse janë shumë delikate. Përkundrazi, teknikat moderne të prodhimit dhe të përpunimit kanë bërë të mundur krijimin dhe prodhimin e modeleve të tavolinave prej xhami të zgjatura që do të kënaqnin nevojat e shumë njerëzve.

8 - Pastrim i lehtë i xhamit

Pastrimi i një sipërfaqe xhami është më i lehtë nga sa mendoni. Për shumë njerëz ky faktor është një pengesë kryesore për zgjedhjen e një tavoline qelqi, nga frika se ato do të mbeten vija ose do të krijojnë gërvishtje. Për pastrimin e përditshëm, thjesht përdorni një leckë mikrofibre të lagur me ujë, alkool ose një detergjent specifik për xhami dhe fërkojeni në sipërfaqe. Për një pastrim më të plotë, për shembull për të hequr mbetjet e kafesë, verës ose të tjera, mund të përdorni një pastrues të lëngshëm apo edhe zbardhues të holluar me ujë. Në vend të kësaj, një truk i vogël për të shmangur formimin e aureolëve tipike është të thani xhamin, menjëherë pas pastrimit, me një leckë të thatë pambuku. Në xhamin e tymosur, në përgjithësi, efekti i halos është shumë më pak i dukshëm.
 
Produkte që mund t'ju interesojnë
Email Newsletter
Regjistrohu në buletinin tonë
  • Piva IT 04187360401
  • Tel.+39 0541-623760 (21 linja telefonike)
  • nga e hena ke e premtja 8.30-17.00
  • via del pino 21 - - 47822
  • Santarcangelo di Romagna (RIMINI) Italy
  • info@viadurini.al
  • +39 373 9005839 & SMS/WHATSAPP
  • Cmimet e cituara janë përfshirë TVSH-në