Viadurini in the Garden: Tendencat e Pranverës dhe Verës 2023

  • 02/05/2023

Në këtë periudhë të vitit, me ardhjen e ditëve të bukura dhe rritjen e temperaturave, tek ne rritet edhe dëshira për të kaluar kohën jashtë në verandë ose oborrin tuaj të shtëpisë. Këtë vit ju tregojmë tendencat për të dekoruar shtëpinë tuaj jashtë.

Bastun prej palme kacavjerrëse: Materiali i vitit

Jo të gjithë e dinë historinë dhe karakteristikat e tij, por shumë janë të magjepsur nga ky material i çmuar fibër natyral.

Historia e fibrave natyrore 

Bastun prej palme kacavjerrëse ka lindur në Azinë Juglindore dhe i përket familjes Calameae, është një fibër natyrale e marrë nga përpunimi i disa llojeve të palmave ngjitëse. Kjo fibër vegjetale e veçantë ka nevojë për një mjedis të lagësht dhe një tokë jashtëzakonisht acid, e cila mund të gjendet kryesisht në pyjet ku rritet me bollëk.
Duke ardhur nga një pëllëmbë ngjitëse, ajo ngjitet kudo dhe shpeshherë rrëmben dritën nga pemët, kjo është arsyeja pse korrja periodike e këtij materiali kontribuon në përmirësimin e cilësisëekosistemit.
Një tjetër fakt kurioz për historinë e saj është fakti se deri në vitin 1700 ky material i veçantë u përdor vetëm nga vendasit për të ndërtuar gomone. Vetëm më vonë filloi eksporti i madh i kësaj fije të frytshme për popullsinë aziatike, megjithëse në Itali do të duhet të presim deri në vitin 1940 për shfaqjen e saj.
 

Karakteristikat e bastun prej palme kacavjerrëse si material

I punësuar në prodhimin e shumë mobiljeve dekorative, si karrige, poufe apo kolltuqe të jashtme. Rattan hyri në jetën tonë dhe na dha një prekje të stilit ekzotik.
Shumë janë vetitë e dobishme të këtij materiali: është një lëndë e parë e lehtë dhe e lakueshme, e përkryer për prodhimin e mobiljeve; është rezistent ndaj mykut, megjithëse rekomandohet t'i nënshtrohet mirëmbajtjes periodike për të shmangur përkeqësimin; është i biodegradueshëm, përdorimi i tij përfaqëson në fakt një zgjedhje etike dhe të përgjegjshme .

Këshilla se si të përdorni bastun prej palme kacavjerrëse në ambientet e brendshme të shtëpisë

Nëse keni një verandë, një tarracë ose një oborr të madh, nuk mund të mungojë një pjesë e mobiljeve prej bastun prej palme kacavjerrëse: mund të jetë një tavolinë kafeje, një karrige ose një kolltuk në natyrë, do të jetë zgjidhja më e përshtatshme për t'i dhuruar elegancë atmosfera.
Si një alternativë ndaj mobiljeve teke, nëse ky material ju magjeps vërtet, keni mundësinë të zgjidhni një dhomë ndenjeje me bastun prej palme kacavjerrëse dhe të krijoni një kënd ekzotik relaksues. koleksionin Viadurini in the Gardens do të gjeni disa sugjerime të shëndosha. 

 

Stili etnik për jashtë

Mes tendencave të dekorimit të vitit pasardhës dhe në përputhje me materialin për të cilin folëm, qëndron edhe stili etnik. Karakterizohet nga ngjyra të forta dhe vendimtare si e kuqja, portokallia apo kafe të përdorura në kontrast me ngjyrat më neutrale si e bardha apo ekru, ky stil mirëpret gjithçka që vjen nga Afrika dhe Lindja, duke përfshirë materialet.
Cilësia e domosdoshme për të dekoruar në stilin e përsosur etnik është të zotëroni aftësinë për të përzier ngjyra të ndryshme, pëlhura dhe aksesorë të brendshëm , të cilat mund të duken të vështira për t'u kombinuar, por do ta bëjnë ambientin të duket shumë tërheqës.
Për sa i përket substancave, është ideale për t'u fokusuarLëndët e para, të tilla si liri , në Koleksionin Tekstile Viadurini ekziston një përzgjedhje e gjerë e lirive shtëpiake elegante dhe të rafinuara të bëra nga liri natyral, kërpi ose pambuku.
Nga ana tjetër, me aksesorët e arredimit mund të luani duke kombinuar mobiljet e bëra me materiale të ndryshme si dru, bambu apo bastun prej palme kacavjerrëse. Efekti është një stil ekzotik dhe i rafinuar
.

Produkte që mund t'ju interesojnë
Email Newsletter
Regjistrohu në buletinin tonë
  • aicel
  • confindustria
  • sectigo
  • sonosicuro