Si të Mobiloni Dhomën e Gjumit - Idetë dhe Zgjidhjet e Dizajnit Modern

 • 05/10/2021

4 Ide dhe Këshilla se si të arredoni një dhomë gjumi.

Dhoma gjumi është vendi i përsosur për t'u kënaqur me relaks dhe pushim. Për këtë arsye është e rëndësishme të pajisni këtë mjedis duke krijuar një atmosferë që ju reflekton në çdo nuancë; për më tepër, gjumi është një kënaqësi fiziologjike dhe mendore, kjo është arsyeja pse planifikimi dhe mobilimi i dhomës suaj të re me kujdes është një hap i rëndësishëm për një pushim të mirë.

Nuk ka sigurisht ka mungesë ideve për dhoma gjumi moderne, por gjetja e një të drejtë për shtëpinë tuaj shpesh mund të provojë të jetë një sfidë. Stil modern mund të marrë shumë forma dhe është një nga më të gjithanshmet dhe më fleksibilet, por ndërsa ky është një avantazh, është edhe arsyeja pse dizajni i brendshëm mund të ndryshojë shumë nga një shtëpi në tjetrën. Sidoqoftë, ka disa udhëzime kryesore që çdo dekorim dhe mobilje dhoma gjumi duhet të ndjekin, dhe ky udhëzues i ofron ato thjesht.

1 Elementi kryesor: Shtrati dhe krevati

Sekreti i parë për të mbajtur në mendje kur kanë të bëjnë me temën e mobiljeve dhoma gjumi është që gjithmonë të fillojë nga muri që do të jetë kreu i shtratit , për aq kohë sa ju nuk doni të vënë shtratin e tij në mes të dhomës.
Kjo ndodh sepse muri i kokës është më i rëndësishmi i të gjithë dhomës, ai që, në një nivel perceptues, vihet re së pari dhe vepron si një sfond për shtratin.

Pikërisht për shkak të rëndësisë dhe veçantisë së tij, hapi i parë që duhet ndjekur është gjithmonë dhe vetëm një: të  dallosh murin fundor nga të tjerët.
Ndonjëherë është e mjaftueshme të përdorni një ngjyrë të ndryshme nga ajo e mureve të tjera ose të zgjidhni një shtresë materiale të tillë si druri.

Koka prej druri: Një zgjidhje më pak banale sesa ngjyrosja e thjeshtë ose mbulimi i të gjithë murit është krijimi i një panele druri natyrale ose me ngjyrë që ka një lartësi më të ulët se ajo e dhomës.

Ky gjest çon në futjen e një shenje të re horizontale në mur, me disa përfitime :
 • Zgjeroni vizualisht dhomën;
 • Krijoni një homolog në të cilin do të kaloni sisteme dhe do të instaloni ndriçim indirekt;
 • Bëni atë direkt nga krevati në krevat, në mënyrë që të zgjidhni një pa.
Koka e krevatit në pëlhurë: muri i krevatit mund të pasurohet me një mbulesë (totale ose të pjesshme) në pëlhurë që zëvendëson krevatin tradicional: në këtë mënyrë ju merrni një mur të butë mbi të cilin mbështeteni dhe lexoni me rehati.

Këshilla e fundit në kokën e shtratit


Një krevat krevati duhet të jetë kompozicionalisht i ndërlikuar, por në të njëjtën kohë i thjeshtë, domethënë, duhet të jetë i përbërë nga një artikulim i elementeve të thjeshtë të tillë që të krijojë një shenjë, asgjë më shumë.
Në këtë mënyrë muri juaj do të jetë elegant dhe i bukur për syrin, do të zgjidhë disa nga problemet më të zakonshme që lidhen me sistemet (veçanërisht atë elektrik) dhe do t'ju lejojë të vendosni, në mënyrë të fshehur, dritat e ambientit të afta për të krijuar një atmosferë e saktë.


Tani që kemi filluar nga koka, le të kalojmë te mbreti i dhomës: Shtrati

Shtrati klasik i murit: nëse një boiserie ose një element horizontal që ndan murin është projektuar në murin e kokës, krevati duhet të marrë forma të thjeshta dhe të rregullta.

Shtrati në mes të dhomës: nëse dhoma gjumi është shumë e madhe dhe e lejon atë, është e mundur të zgjidhni një shtrat në qendër të dhomës, në mënyrë që ta bëni atë mjeshtër të dhomës; në këtë rast muri i kokës bëhet dytësor, por është gjithmonë e mundur të krijohet një variant me elementë të tillë si një tavolinë, një tavolinë të vogël ose një gardërobë.

Sidoqoftë, kjo strategji e shtratit në qendër të mjedisit përdoret shpesh në dhoma të mëdha ose situata në të kundërtën, pra komplekse, të tilla si mobilimi i një papafingo  ose ndërtimi i një shtëpie me një kat të ndërmjetëm.

Klikoni për të parë të gjitha zgjidhjet e Shtretërve të zgjedhur me kujdes sipas stilit dhe materialit:

Veshjet e dyta si mobilje për dhomën e gjumit

Megjithëse dikush mund të besojë të kundërtën për shkak të hapësirës së vogël që zënë, ka disa zgjidhje për gardërobën që ju lejojnë të mblidhni dhe ruani shumë më tepër rroba dhe objekte sesa një dollap shëtitës.
Për më tepër, për të integruar saktë një gardërobë brenda një dhome gjumi, zgjidhja është më e thjeshtë nga sa mund ta imagjinoni.

Zgjidhja është që hija e gardërobës të përputhet me atë të krevatit dhe krevatit të saj, ose me atë të të gjithë dhomës nëse në këtë të fundit mbizotërojnë tonet neutrale.

Klikoni këtu për të parë idetë dhe zgjidhjet e ndryshme të gardërobave për dhomën e gjumit.

Banjo e 3 -të në dhomën e gjumit

Nëse madhësia e dhomës së gjumit është mjaft bujare, prania e një banjo në dhomë do ta bëjë mjedisin vërtet unik.
Edhe nëse është një banjo shumë e vogël, kjo do t'ju lejojë të krijoni një dhomë të vërtetë me të gjitha stoli.

Prandaj sekreti është të lidhni dy mjediset duke krijuar një banjo në dhomën e gjumit me një dritare xhami ose duke vendosur lavamanin jashtë banjës nëse banjo është shumë e vogël, ose duke vendosur vaskën në dhomën e gjumit në vend të banjës.

Një ide për ta bërë banjën moderne, në mënyrë që të dialogojë me dhomën, mund të jetë krijimi i një banjo pa pllaka, në mënyrë që të kombinohen të dy dhomat, ndoshta duke përdorur të njëjtat materiale, ose të lidhni vizualisht dushin ose banjën turke në shtëpi Me te dhoma e gjumit.

Kliko këtu për të parë kompozimet e ndryshme të mobiljeve të banjës.

Veshjet e 4 -ta, komodina, llambë leximi, pasqyra dhe komodina - Aksesorë mobilimi

Ato nuk janë vetëm një skicë ose një mbushje: ato kontribuojnë në hartimin e dhomës tuaj të gjumit. Këtu format e tyre moderne dhe të pazakonta do t'ju bëjnë të ndiheni në një hapësirë ​​unike dhe do të bëjnë përshtypje mysafirët tuaj. 
Një stil minimal për këtë dhomë gjumi moderne në të cilën ndriçimi është mbret: dy llambat e leximit dhe drita e shpërndarë e pozicionuar mbi dollap janë në fakt pjesa themelore e mobiljeve. Truku më i përdorur për të marrë më shumë hapësirë ​​nga një dhomë e vogël është të krijoni iluzionin e një hapësire të madhe. Zbritur por jo për t'u nënvlerësuar,  pasqyra është elementi i parë që nuk duhet të mungojë në një dhomë të vogël. Ajo reflekton dritën, hapësirat dhe krijon kontraste interesante.

Qilimat janë përforcues të mëdhenj, si dhe raftet, të cilat mund të fiksohen mbi shtrat ose nën pragjet e dritares.
Zënia e të gjithë gjerësisë së një dhome, për shembull me një dollap me gjerësi të plotë, ndihmon për të shmangur shtrydhjen e një muri.

Punoni në shtresat: ato mund të jenë piktura, llambadarë, jastëkë dhe mobilje të pezulluara. Ato rrisin thellësinë e hapësirës duke funksionuar si katalizatorë. Syri do të ndalet në detajet më interesante, të cilat ndryshojnë nga personi në person, duke larguar vëmendjen nga dhoma e përgjithshme.

Tavolina të padukshme pranë shtratit: vlerësohen zgjidhje alternative. Merrni hapësirën që ju nevojitet nga muratura vertikale, menjëherë pas shtratit, rreth njëzet centimetra do të jenë të mjaftueshme.Mbështetja mund të merret nga një vend i ndërtuar në suva, ose një enë vertikale e hapur, apo edhe një raft i gjatë i thjeshtë.Klikoni për të parë aksesorët e ndryshëm mobilues për dhomën tuaj:
Produkte që mund t'ju interesojnë
Email Newsletter
Regjistrohu në buletinin tonë
 • Piva IT 04187360401
 • Tel.+39 0541-623760 (21 linja telefonike)
 • du lundi au veredi 8.30-17.00
 • via del pino 21 - - 47822
 • Santarcangelo di Romagna (RIMINI) Italy
 • info@viadurini.al
 • +39 373 9005839 & SMS/WHATSAPP
 • Mimet e cituara janë përfshirë TVSH-në